Неділя, 19.05.2024, 00:04
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Юридична література | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Моє "Алібі"
Головна » Статті » Література онлайн » Кримінальне право України (загальна частина) Селецький 2008р. [ Додати статтю ]

ПРЕДМЕТ НАУКИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА

Методи науки кримінального права.
Основні завдання (функції) кримінального права.
Метод правового регулювання

Поняття «кримінальне право» прийнято розглядати у двох значеннях:
а)позитивне (об'єктивне) кримінальне право як галузь законодавства, що знаходить свій вияв у цілісному і єдиному законодавчому акті - Кримінальному Кодексі України;
б)кримінальне право як галузь юридичної науки про вітчизняний чинний кримінальний закон і судову практику його застосування, про його історію і теорію, про кримінальні закони інших держав.

Предметом науки кримінального права є:
а) теорія кримінального права, яка займається дослідженням і розробкою проблем боротьби зі злочинністю, формулюванням загальних понять основ кримінальної відповідальності, злочинів, покарання та інших інститутів кримінального права;
б) певна система поглядів, ідей, концепцій і теорій щодо самого кримінального закону, практики його застосування та перспективи розвитку, історії національного кримінального права та права зарубіжнтих країн;
в) до предмета науки «Кримінальне право» входить вивчення суспільних відношень, які виникають у зв'язку зі скоєнням злочину і призначенням кримінального покарання, теоретичне осмислення практики застосування кримінального законодавства.
г)дослідження чинного кримінального права, а також положень майбутнього.

Методи науки кримінального права
Наука кримінального права використовує певні методи дос-лідження для усвідомлення соціального змісту кримінально-правових норм, їх призначення та ефективного застосування, всебічного вивчення і розуміння проблеми боротьби зі злочинністю, скоєння злояину і покарання за нього:
а)догматичний;
б)конкретно-соціологічний;
в)істори ко-правовий;
г)діалектичний;
д)статистичний;
е)метод порівняльного правознавства.

Позитивне кримінальне право України маї такі характерні ознаки:
а)його норми встановлюються лише вищим органом законодавчої влади - Верховною Радою України;
б)воно знаходить свій вияв у законах;
в)метод реалізації кримінального закону є специфічним, притаманним лише цьому закону, - це покарання особи за порушення нею кримінально-праової заборони.
г)позитивне (об'єктивне) кримінальне право України - це сукупність юридичних норм (правил поведінки), що визначають, які суспільно небезпечні діяння є злочинними і які покарання слід застосовувати до осіб, що їх вчинили.

Метод правового регулювання:
а)це сукупність певних засобів, за допомогою яких регламентуються та охороняються стосунки між людьми, між громадянами та організаціями, між громадянами та державою;
б)метод регламентування кримінально-правових відносин примусовий і застосовується лише до особи, яка вчинила злочин, як правило, шляхом покарання;
в)кримінально-правовий метод застосовується лише в тому випадку, коли:
-вчинене діяння є суспільно небезпечним, відповідно до закону, містить склад конкретного злочину;
-особа, яка вчинила це діяння, була в стані осудності, досягла на час його вчинення встановленного законом віку і підлягає покаранню.
Основні завдання (функції) кримінального права:
а)охоронна, вона здійснюється притаманним лише кримінальному праву методом покарання тих, хто вчинив злочин, та загрозою покарання тим, хто має намір його вчинити;
б) захист від злочинних посягань суверенітету України, цілісності і недоторканності її території, суспільного ладу, політичної системи та економічного потенціалу, миру та безпеки суспільства;
в) завданням кримінального закону є охорона правопорядку в цілому від злочинних посягань через регулювання кримінально-правових відносин, що виникли під час вчинення злочину, і застосування відповідного покарання до особи, яка вчинила його.
Принципи кримінального права - це вихідні основоположні ідеї, які випливають зі змісту правових норм, закріплених у кримінальному законодавстві.Розрізняють два види принципів:
а) загальноправові, притаманні всім галузям права: принцип суверенітету і незалежності України; принцип цілісності та недоторканності її території; принципу поділу державної влади на законодавчу, виконавчу, судову; принцип верховенства права (закону); принцип рівності громадян перед законом; принцип законності; принцип гуманізму; принцип справедливості;
б)спеціальні принципи кримінального права: принцип законності та гуманізму; принцип особистої відповідальності за наявності вини; принцип невідтворності кримінальної відповідальності; принцип гуманізму; принцип економії кримінальної репресії.
У чому полягають зв'язки між кримінальним правом та іншими галузями права?
Кримінальне право є невід'ємною частиною правової системи кожної держави і тому воно тісно пов'язане з іншими галузями права.
Зупинимося на деяких з них.
Наприклад, кримінальне право пов'язане з тією частиною адміністративного права, яка встановлює відповідальність за ад-міністративні делікти (правопорушення).
По-перше, законодавець часто замінює кримінальну відповідальність адміністративною і навпаки (скажімо, дрібне розкрадання державного чи громадського майна було при певних обставинах злочином (ст. 85 КК), зараз це - адміністративне правопорушення - ст. 51 КпАП).
По-друге, у деяких нормах КК кримінальна відповідальність зумовлена первинним притягненням до адміністративної відпові-дальності за такий вчинок (адміністративна преюдиція) (див., на-приклад, ст. 161, 196-1 КК; ст. 85, 187 КпАП).
По-третє, КК (ст. 51) передбачає за певних умов заміну кримінальної відповідальності на адміністративну.
По-четверте, є чимало спільного в інститутах, які регулюють зазначені види відповідальності
Кримінальне право регулює відносини, які виникають при відбуванні засудженими покарань, передбачених КК, між засу-дженими, установами і посадовими особами, які ці покарання ви-конують. На базі норм кримінально-виконавчого права вирішується питання про досягнення мети покарання.
Кримінально-виконавче право - це сукупність юридичних норм, які регулюють суспільні відносини, що виникають у процесі виконання визначених у вироку покарань винній особі за скоєний злочин.
Кримінальне право визначає підстави, межі та умови, а також порядок призначення покарання. Порядок і умови виконання таких покарань визначаються кримінально-виконавчим правом.
Кримінально-процесуальне право співвідноситься з правом кримінальним (тобто галуззю матеріального права) як форма і зміст. Без останнього перше не має сенсу, кримінальне ж право може бути реалізоване тільки в певній процесуальній формі, тобто в суворому додержанні вимог норм процесуального права, через яке воно і реалізується.

Категорія: Кримінальне право України (загальна частина) Селецький 2008р. | Додав: (01.01.2010)
Переглядів: 2900
Хостинг від uCoz"Алібі" © 2024